Strona główna
  » O firmie
  » Certyfikaty
Kolektory
» Jak to działa ?
» Przykłady połączeń
» Montaż
» Galeria zdjęć
» Dofinansowanie
 
Kominki
Z płaszczem wodnym
» Kratki
» Lechma
Tradycyjne
» Kratki
» Lechma
 
Klimatyzatory
» Jak to działa
» Klimatyzatory
 
Kotły węglowe
» OGNIWO
» DREW-MET
» SAS
» SETLANS
 
Usługi
» Usługi montażowe
» Ozonowanie
 
 
Pobierz
Kontakt
 
Licznik od 18.02.2013 - 928
Untitled Document
Jak to działa?

I. OPIS UKŁADU OGRZEWANIA SŁONECZNEGO FIRMY SOLARPOLSKA

Kolektor - tu obywa się podgrzewanie medium znajdującego się w instalacji kolektora przez energię słoneczną. Powierzchnia kolektorów powinna być skierowana w kierunku południowym, stopień pochylenia zależny od sposobu wykorzystywania energii waha się od 30o do 50o optymalna dla wykorzystywania całorocznego 45o (nie powinny być one zacieniane w ciągu dnia (np. przez drzewa, domy).

Instalacja - w całości wykonana z rur miedzianych łączona na lucie twardym, izolowana od kolektora aż do zbiornika izolacją odporną na wysokie temperatury, grubość ścianki izolacji 18-20 mm. W miarę możliwości jak najkrótsza, wypełniona niema rznącym medium nośnym (najlepiej roztwór propylenu glikolu).

Moduł - zmontowany już układ składający się z pompy, naczynia wyrównawczego, zaworów kulowych, zaworu bezpieczeństwa, manometru, termometrów, zaworu odpowietrzającego, układu przepłukującego.

Elementy do mocowania - w zależności od rodzaju dachu.

Zasobnik ciepłej wody (zbiornik, bojler)
- emaliowany, z wbudowaną jedną lub dwoma wężownicami izolowany (10 cm izolacji). Wielkość zbiornika dostosowana odpowiednio do wielkości układu.

Sterowanie - układ różnicowy na mikroprocesorze, z czujkami temperatury.

Zasobnik ciepłej wody ewentualnie zbiornik akumulacyjny - lokalizacja (najlepiej wewnątrz budynku i blisko pieca c.o. w celu zintegrowania układu, termoizolacja).

Wymiennik ciepła - (wymiennik płytowy basenowy lub do CO) przez niego odbywa się wymiana energii cieplnej z kolektorów do odbiornika np. basenu.

II. OGÓLNE INFORMACJE O UKŁADACH

Średniorocznie na 1 m 2 powierzchni kolektora pada 1200kWh energii słonecznej. W naszej szerokości geograficznej z tej energii w ciągu roku możemy pokryć 60% naszego zapotrzebowania np. do ogrzewania wody, basenu, mieszkania. Fachowo zamontowany i odpowiednio dobrany układ jest w stanie przez 8 miesięcy w ciągu roku pokrywać nasze zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową w 95% (o temp. 60 0C i wyżej).

Dzięki układom ogrzewania słonecznego firmy SOLAR POLSKA inwestycja zwraca się już po kilku latach!

Okres żywotności kolektora jest bardzo długi ze względu na zastosowanie trwałych materiałów (miedź, aluminium, stal nierdzewna, szkło solarne, zagęszczona wełna mineralna). Kolektory słoneczne mogą być często wbudowane w powierzchnię dachu.

Przy budowie domu i z myślą o zamontowaniu kolektorów słonecznych w powierzchni dachu należy pamiętać o ustawieniu powierzchni dachu w kierunku południowym. Kąt pochylenia dachu powinien być co najmniej 30o inaczej kolektory muszą być podniesione na odpowiedniej konstrukcji. Maksymalny kąt nie powinien być większy niż 45o. W przypadku problemów z zamontowaniem na dachu mogą być one zamontowane jako wolnostojące. Wielkość układu ogrzewania słonecznego powinna być tak zaprojektowana aby na jednego mieszkańca przewidzieć ok. 1.5 m2 absorbera i 75 l pojemności zasobnika.III. ZASADA DZIAŁANIA UKŁADU OGRZEWANIA SŁONECZNEGO FIRMY SOLAR POLSKA

Nośnikiem energii cieplnej jest medium (propylen glikolu). Cały układ jest układem zamkniętym. Sterowanie układu odbywa się przy użyciu sterownika mikroprocesorowego. Działa on na zasadzie porównania temperatur:

  • dolnej części zbiornika,
  • kolektora.
  • Temperatur na zasobniku dodatkowym lub w innym miejscu układu w zależności od rodzaju instalacji

Symulacja pracy instalacji solarnej

Strona z darmowym programem: www.kolektorek.pl

 
     
     
  Copyright by SOLARPOLSKA | Projekt i opracowanie: progressive.net